Bayramda yola çıkacaklara uyarılar; “Trafikte küçük hata yoktur!”

Geçen 9 günlük bayram tatilinde meydana gelen 6 bin 530 kazanın yüzde 37.3’ü aşırı hız, yüzde 15.1’i kavşak- geçitlerde geçiş önceliğine uyulmaması, yüzde 11.6’sı şerit izleme- değiştirme kurallarının gözetilmemesi, yüzde 9.4’ü arkadan çarpma, yüzde 7.9’u dönüş kurallarına uyulmaması nedeniyle yaşandı. Trafikte Ortak Akıl Derneği (TRAP) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, 9 günlük bayram tatilinden önce yola çıkacaklara uyarılarda bulundu.

Hürriyet yazarı Fulya Soybaş’a konuşan TRAP Başkanı Prof. Ilıcalı, “Trafikte küçük hata yoktur. Sana göre küçük hata başkasının hayatına mal olabilir. Sollamanın yasak olduğu yerden sollanmaz. ‘Gideceğim yer hemen şuracık’ denmez, ‘Bir an dalmışım’ gibi bir savunma olamaz. Bu ve benzeri ‘ama’ ile başlayan her savunma sizin, sevdiklerinizin veyahut başkalarının hakkını gasp etmek ya da canına kastetmekle sonuçlanabilir. Net mi?” diye konuştu.

“Şehir içinde araba kullanmakla otoyol ya da bölünmüş yollarda kullanmak aynı şey değil!”

“Sürücü kusurunda ‘hız’ ilk sırada” diyen Ilıcalı, “Şehir içinde araba kullanmakla otoyol ya da bölünmüş yollarda kullanmak aynı şey değil! Otobüs, tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçlar da yollarda olacak. Ekstra dikkatli olmalıyız” diye uyardı.

“Son düzlükte ayağını gazdan kimse çekmiyor!”

Ilıcalı, “Yine istatistiklere göre trafik kazaları genellikle varılacak yere 100 km kala gibi yakın bir mesafede oluyor. Son düzlükte ayağını gazdan kimse çekmiyor. Ya 1-2 saat geç git ama sapasağlam git!” ifadelerini kullandı.

Sıcak ve uykusuzluk uyarısı!

“Ayrıca aşırı sıcakların aniden bastırdığı bugünlerde dinlenmeden, uykusuz şekilde kesinlikle trafiğe çıkılmamalı” diye uyaran Ilıcalı, “Güneşin tepede olmadığı sabah erken ya da akşamüzeri saatlerde yola çıkmayı tavsiye ederim. Bir de muhakkak yolda mola verilmeli. Bol su içilmeli, araç içi konforlu olmalı” dedi.

“Yoldayken yola bakacaksın!”

Ilıcalı ayrıca, “Yolda canınız sıkılıyor olabilir, bu demek değil ki al telefonu eline oyna, sosyal medyada gez! Yoldayken yola bakacaksın! Cep telefonu ile varınca, evde oynarsınız” uyarısı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir